اینترنت اشیا - IoT - Internet of Things - زنجیره تامین - لجستیک - Logistics - کالا - GPS - Traking - تامین کالا

اینترنت اشیا در صنعت لُجستیک (زنجیره‌ی تامین)

مدیریت زنجیره‌ی تامین به جنبه‌های مختلف کالای در حال حرکت شما اشاره می‌کند، از انبار تا فروشنده، یا از فروشنده به نصب کننده و یا از انبار تا مشتری و … . زنجیره‌ی تامین به طور کلی زیرمجموعه‌ی لجستیک می‌باشد که اشاره به مدیریت ارتباط بین بخش‌های مختلف کسب و کار شما دارد.

دلایل گرایش به IoT در صنعت لجستیک

در گذشته‌ای نه چندان دور، از اینترنت اشیاء صرفا جهت ردیابی کامیون‌های حمل بار و یا اطلاع از تحویل کالا از طریق GPS استفاده می‌شد. اما امروزه به جرأت می توان گفت که اینترنت اشیاء در حوزه‌ی لجستیک برای جمع‌آوری داده‌ها تا سطح جعبه یا پالت، گسترده شده است.

چند دلیل برای این ادعا وجود دارد:

  • هزینه‌ی سنسور‌ها و ادوات مورد نیاز به شدت کاهش پیدا کرده است. این مهم به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌های مختلف از سنسور‌های کارآمدتری استفاده کنند.
  • علاوه بر این، امکان اتصال ماهواره‌ای کامیون‌ها به یکدیگر فرصت‌های بیشتری را در فضای زنجیره‌ی تامین ایجاد می کند. از آنجا که اتصال اینترنت به طور عمده در بسیاری از جاده‌ها در دسترس است، امکان زیادی برای دریافت تغییرات در مقابلِ سنجش از راه دور یا GPS ساده، وجود دارد.

به روز رسانی زنجیره‌ی تامین با IoT

اگر شما می‌خواهید زنجیره‌ی تامین خود را با استفاده از اینترنت اشیاء به روز نمایید، چند مطلب را باید در ذهن داشته باشید:

همه‌ی سنسور‌ها یکسان نیستند.

فرض کنید شما می‌خواهید دمای داخل یک اتاق را اندازه‌گیری نمایید. سنسور‌های دمایی مختلفی را می‌توانید تهیه نمایید که بسته به دقت و صحت آنها، قیمتشان متفاوت است. همچنین آنها می توانند در اثر شرایط متفاوتی، رفتار متفاوتی از خود نشان دهند. مثلا ولتاژ باتری بر روی دقتشان تاثیر بگذارد.

حتی اگر شما سنسوری بسیار دقیق، با بهترین ویژگی‌ها و تحمل بسیار بالا در برابر تغییرات ولتاژ داشته باشید، که البته هزینه‌ی شما را تا حدی بالا می برد، باید خود را برای اشتباهات آماده کنید. در واقع شما باید با توجه به نیاز‌هایتان، سنسور مورد نظرتان را انتخاب کنید. زیرا ممکن است شما از یک سنسور بسیار بسیار دقیق استفاده کنید ولی برنامه ای که از آن استفاده می کنید، نیاز به آن حجم از دقت را نداشته باشد.

GPS همیشه پاسخ مورد نیاز نیست!

بسیاری از شرکت‌ها فقط از GPS برای معین کردن مکان در زنجیره‌ی تامین استفاده می‌کنند. ولی این انتخاب ضعیفی برای بیشتر این برنامه‌هاست. زیرا این روش به آسمان صاف نیاز دارد که لزوما همیشه در دسترس نیست. ما به شما روشی دیگر را پیشنهاد می دهیم: استفاده از تراشه Wifi داخل سنسور اسکن و پردازش محیط برای نقاط قابل دسترسی. برای مثال گوگل یک API دارد که به شما این امکان را می دهد که به ID، آدرس MAC و RSSL مربوط به Access Point های اطراف سنسور دسترسی داشته باشید و از طریق آن مکان شما روی نقشه را نشان می دهد. Wifi نسبت به GPS سیگنال بسیار با کیفیت‌تر و کاراتری در فاصله‌های دور می‌باشد و به خاطر قیمت نسبتا ارزان تراشه‌های Wifi، این یک راه حل با هزینه مشابه GPS است.

اگر می‌خواهید از بلوتوث استفاده کنید، به یک پل نیاز دارید.

اگر شما تمایل به استفاده از بلوتوث در زنجیره‌ی تأمین خود دارید، باید مشخص کنید که قرار است با چه کسی تماس برقرار کنید. اولین چیزی به به ذهن اکثر افراد می‌رسد تماس با تلفن راننده است ولی عموما دو اشکال وجود دارد که این عمل را ناممکن می‌سازد. اولین مشکل این است که تلفن فاقد پهنای باند مورد نیاز جهت رسیدن به این مهم می‌باشد و دومین مانع، نیاز به نصب یک نرم‌افزار خاص روی تلفن همراه راننده است. لذا این روش ارتباط، روش قابل اعتمادی نیست.

اگر می خواهید از بلوتوث استفاده کنید به ‌هاب (hub) بلوتوث ثابت شده نیاز دارید که البته خیلی هم گران نیست. این هاب به عنوان یک واسط بین قسمت بار کامیون و یک سنسور کوچک که داخل جعبه یا پالت قرار دارد، عمل می کند.

نتیجه

زمانی که می‌خواهید یک سیستم لجستیک مبتنی بر اینترنت اشیاء را تهیه نمایید، در نظر داشته باشید که فقط همه چیز به هزینه‌ی سنسور‌ها بستگی ندارد. هزینه‌های مختلف دیگری مثل تدارکات، آموزش، جابجایی سنسور‌ها، توسعه‌ی نرم افزار‌ها و … وجود دارند. لذا در باید توجه کنید که همه‌ی جوانب این راهکار را در نظر بگیرید، هزینه‌های اجرا را نیز در ذهن داشته باشید و این موارد را با ارزشی که آنها برای شما ایجاد می کنند، بسنجید.

2 دیدگاه درباره اینترنت اشیا در صنعت لُجستیک (زنجیره‌ی تامین)

دیدگاهتان را بنویسید: